içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

SARKI: PEYGAMBERLERE HAKARET KABUL EDİLEMEZ

Diyanet-Sen Bursa 1.Nolu Şube Başkanı Mustafa Sarkı, Turkcell’e ait bir dergide yer alan ve İslami değerleri aşağılayan karikatüre tepki göstererek, “Manevi değerlerle mizah olmaz. Peygamberleri aşağılamak da kimsenin haddi değildir” ifadelerini kullandı.

SARKI: PEYGAMBERLERE HAKARET KABUL EDİLEMEZ

HALKIN GAZETESİ

 Diyanet-Sen Bursa 1.Nolu Şube  Başkanı Mustafa SARKI, aylık mizah dergisi Komikaze'de yayınlanan Erdil Yaşaroğlu imzalı karikatürde Nuh Aleyhisselam ve İslami değerlerin aşağılandığını belirterek, duruma tepki gösterdi.
    Sarkı, “Peygamberler tüm insanlığın  ortak değeridir. Peygamberleri mizah konusu yapmak onları aşağılamak kimsenin haddi değildir. Bunun basın özgürlüğü ile bir ilgisi yoktur. İnançlarımıza manevi değerlerimize yapılan bu saygısızlığı kınıyor, karikatürü yapanı, yayınlayanları Müslüman halkımızdan özür dilemeye davet ediyorum” dedi.
    Söz konusu karikatürlerin Turkcell operatörünün “Dergilik” uygulamasında da yer almasını eleştiren Sarkı “Biz Müslümanlar peygamberleri ayırt etmeyiz. Hepsi bizim peygamberimiz, Allah’ın elçileridir ve hiç birine hakaret edilmesine, aşağılanmasına izin vermeyiz. Kimse bir başkasının kutsalına, inançlarına hakaret edip basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne sığınamaz.” İfadelerine yer verdi.
    Peygamberlere ve dini değerlerimize yapılan hakaretler karşısında hiçbir Müslüman’ın sessiz kalmayacağını belirten  Sarkı  “Bizler sevgi ve merhamet dini İslam’ın temsilcileriyiz. Biz kimsenin kutsallarına hakaret ve küfretmeyiz. Ne bizim ne de bir başka inanç grubunun inancına, kutsalına hakaret edilmesine de izin vermeyiz. Sağduyu ve aklı selimle güzel dinimizin bizlere öğrettiği hassasiyetle tepkimizi ortaya koymasını da biliriz” şeklinde konuştu.

 

Tarih: 15-09-2020

FACEBOOK YORUM
Yorum