içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

AKP YAŞA TAKILDI
Seçim bitti. İtirazlar nedeniyle İstanbul'un tüm ilçelerinde geçersiz oylar yeniden sayılıyor. Bu sayımda da sonucun değişeceğini sanmıyorum. Bana göre Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 
AKP İstanbul'un yanı sıra Ankara'yı da kaybedip İzmir'i yine kazanamadı.
 
"AKP niçin kaybetti?" dediğim bu partiye gönül verenler siyaset bilimci gibi açıklama yapması beni de şaşkına çevirdi.
 
AKP'ye bana göre en büyük darbeyi EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) vurdu.
 
AKP ve MHP bu yasanın çıkmaması için ellerinden geleni yaptı. Vatandaş da sandıkta tepkisini dile getirdi.
Emeklilikte yaşa takılanların sayısı 4 milyon civarında. AKP ve MHP bu yasayı çıkarsa en fazla 700 bin kişi emekli olacaktı. Diğerleri ise kademeli olarak yaşının gelmesini bekleyecekti. Onlar için bu bile umut olacaktı. Ama bu umut yakılmadan söndü.
 
Bu 4 milyon sandığa gitti. Kocası emekli olamayan, iş de bulamayan aile reisinin karısı ile evladı yaşamımızdan memnunuz diyerek iktidar partisine oy vermeyi doğal olarak düşünmediler. Yaşa takılanlardan 3 milyonu AKP'ye oy vermedi diyelim. Bunlar evli ve reşit yaşta 1 çocuklu olduğunu düşünelim. 9 milyon oy eder. Bir de bunlara yüzde 15 yerine yaklaşık yüzde 10 zam yapılarak yok sayılan emeklileri ekleyin. İş bulmak için çaldıkları her kapı suratına kapanan işsizleri, bir kap yemek yapabilmek için pazar pazar, market market dolaşan ev kadınlarını da unutmamak gerekir. Bu bahsettiğim unsurların bir kaçını bu köşede dile getirmiştim. Millet geçim derdinde. Eti geçin kırık peynir, çatlak yumurtayı sofrasına getiren şanslı sayıyor kendisini..
 
DOMATES YOK SOĞAN VAR
 
Önceki gün 2 arkadaşımla dolaşırken lahmacun yemeye karar verdik. Dükkandan içeriye girdik. Çorba söyleyip lahmacunların gelmesini beklemeye başladık. O sırada içine konulacak garnütür geldi masaya. Yeşillik ve soğan vardı. Arkadaşım "Domates yok" deyince patron "Etten pahalı. 10 lira kilosu. Ben domates versem kaça satacağım lahmacunu. Soğan var tabakta. Bunu bile veremeyen dükkanlar var" dedi.
Esnaf da zor durumda. Dükkan kirası, işçi maaşı, artan maliyetler belini bükmüş vaziyette. Kepenk kapatmamak için direnen dükkan sahipleri, işçi çıkartmakta buluyor çözümü.
Tok açın halinden anlamıyor. Vatandaş geçim derdinde. Belli bir kesim de nispet yaparcasına lüks içinde yaşıyor. 
 
SİGARADA ÇILDIRTAN VERGİ
 
Seçimden sonra her ürüne zam yapılacağı tahmin ediliyordu. Zam sağnağı Nisan ayının başında start aldı. Dün de sigaraya zam geldi. En düşük bandrollü sigara fiyatı 11 liraya yükselirken, Pahalı sigara da 15.5 liradan satılmaya başlandı. 
Bu zamlar sayesinde devletimiz 8 milyar liralık ilave vergi geliri elde edecek. 
Konuyu biraz daha açacak olursak. 11 liraya satılan 1 paket sigaradan 9 lira 50. kuruş vergi alınıyor. Aldığınız 20 adetten oluşan 1 paket sigaranın 17 tanesini devletimiz vergi olarak tahsil ediyor. 
 
3. HAVALİMANI CEP YAKIYOR
 
Bu ara başlık da ne şimdi dediğinizi duyar gibiyim. Bu yazdıklarımı havalimanı muhabirleri kulak ardı edeceğinden benden okuyun ve cüzdanınıza güveniyorsanız bir restoranta girin uyarısında bulunuyorum.
Usta gazeteci Burak Ersemiz bir ahbabıyla dün 3. Havalimanı'na gitmiş. Beklerken bir şeyler atıştırmaya karar vermişler. 1 adet kutu içecek, 2 adet yaprak sarması, 1 adet kısır, 2 adet patates salatası söylemişler. Plastik tabaklara konulan yiyeceklerini almışlar. Buraya kadar her şey normal. Normal  olmayan ise alınan hesap. 100 lira tahmininde bulunanlar yanıldı. Hesap 99 lira 95 kuruş. Yanlış yazmadım 99.95.
Patates salatası 17.90 lira. 2 adet almışlar 35.80, yaprak sarma 21.90. 2 adet 43.80 lira. Kutu içecek 11.90. Kısır 8.45. Toplam 99 lira 95 kuruş. 
Bu hesap boğazdaki bir restorantta değil, havalimanında plastik tabakla servis edilen restorantta geldi. 
Et yemeği söyleseler hesap ne olurdu? Tahminde bulunmak bile imkansız. 
Ben bu yemeğin fişini gördüm. 
 Abartmışsın ya da inanmıyorum diyen varsa Akıncı Restorana gitsin.
 
"YARI AÇIK CEZAEVİ HAYATI"
 
Dün akşam metrobüse bindim. Körük kısmında duruyordum. Bir bey telefonla konuşuyordu. "İnanmıyorum" diyerek telefonu kapattı. Bana doğru eğilip "Affedersiniz. Sigaraya zammı geldi" deyince "evet" yanıtını verdim.
Matbaa işçisi Selim 42 yaşındaymış. Emeklilikte yaşa takılanlardanmış. Asgari ücret ile çalışıyormuş. Bazı akşamlar mesai yapıp, maaşını 2500 liraya getirmeye çalışıyormuş. Ama işler azaldığından bu her ay için geçerli olamıyormuş. 2 çocuğu varmış. Zeytinburnu'nda 900 lira kira verip bodrum katında yaşıyormuş. "Allah yardımcın olsun" deyince döküldü:
"Ağabey elektrik, su, doğalgaz için 500 lira civarında ödeme yapıyorum. 900 lira da kira.1400 lira gitti. Kaldı bana 1100 lira. 50 lirada cep telefon faturası. Kaldı 1050. Her sabah yol parası ödememek için Zeyinburnu'ndan Cevizlibağ'a yürüyorum. Akşam da aynı yolu yürüyorum. Tatile çıkamıyorum. Memleketime bile 4 kişinin yol parasını düşünerek gitmiyorum. Yaşadığım şehrin 3 tarafı denizle çevrili. 5 yıldan fazla oldu. Ayağımızı bile denize sokamadık. Arkadaşlar 'gidelim' diyor. Bana ve çocuklara şort ve yol parası bunu da engelliyor. Her gün evime 5 ekmek giriyor. Günde 7.50 lira kuru ekmek parası ödüyorum. Ayda ne yapar sen hesapla. Bunun katığını koy. Yapılacak yemeğin malzemesini hesapla gel de yaşa. Bir arkadaşım bira yapıyor. Şişesini 2 liraya mal ediyor. Benden para almadan 2 şişe veriyor onu da evimde cumartesi akşamları içiyorum. Senelerdir sarma sigara kullanıyorum. İçme diyebilirsin ama beni de düşün. Tek lüksüm o. Sigara zammı sarma sigaradaki tütüne de yansır mı merak ettim. Anlayacağın işten eve, evden işe gidiyorum. Yarı açık cezaevinde gün sayan mahkum gibiyim. O mahkum özgür kalabilir ama benim özgürlüğüm öldüğüm zaman" dedi. 
Gözlerim doldu. Selim gibi hatta ondan daha kötü durumda milyonlarca insan var. Belli bir tabaka hariç İstanbul'u yaşayanların sayısı nüfusun yüzde 10'unu geçmez. İstanbul'da yaşayan yüzde 90'lık kesim İstanbul'da yaşıyor. İstanbullu artık İstanbul'u yaşamak istiyor.
AKP, gelir dağılımındaki adaletsizliği bir an önce ortadan kaldırmalı. İş sorununa kalıcı çözüm bulmalı. Yüksek vergilerle özellikle dar gelirli kesimin canını yakmamalı. Bunlara çözüm bulamazsa bir dahaki seçimde de farklı bir tablo ortaya çıkacağını sanmıyorum
Bu yazı 3601 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum