içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

TÜRK İNSANI RAKI ÜRETİCİSİ OLDU


Benim yaşımda olanlar hatırlayacaktır. Çocukluğumuzda annelerimiz gün düzenlerdi. Kekler, börekler hazırlayıp misafir beklenirdi. Yenilip içilirdi.
 
Bir komşu hangi ürünü beğendiyse tarifi yazılır. Pişirme süresi de üzerine basa basa anlatılırdı. Misafirler de çıkarken önceden belirlenen miktarda parayı ev sahibine verirdi. Bu çark son kişiye kadar dönerdi. Amaç hem toplu para ile birikim yapmak, hem de muhabbet etmekti.
 
Günümüzde internet adeta yaşam biçimimiz oldu. Akıllı telefonu olan kişi istediği konu hakkında anında bilgi sahibi olabiliyor. Alkollü içeceklere yapılan zamlardan sonra özellikle bir kaç yıldır evde rakı yapımını anlatan gruplara her geçen gün yenileri ekleniyor.
 
Bu yerlere üye olanlar yorum yaparak bilgi alış-verişinde bulunuyor. Benim rakım bulanık oldu? Suyu üzerine dökünce beyazlamıyor? Fermantasyonda ne kullanmalıyım? gibi sorulara onlarca kişi yanıt veriyor. Yani annelerimizin kek börek tarifini, günümüzde internet üzerinden de olsa erkeklerin rakı tarifi gölgede bıraktı. 
 
"1 TON RAKI 1 YILDA BİTİYOR"
 
Geçen sene tatil için Tekirdağ Şarköy'e gittim. Plajda Şarköy'ün yerlisi olan bir arkadaşla tanıştım. Ziyaretine gelen torunu ısrar ettiği için sahile indiğini belirtti.
 
Ağabeyi ile evleri bitişikmiş. 20 dönüm tarlalarında üzüm yetiştiriyorlarmış. Üzümün büyük kısmını satıyorlarmış. Gerisini de yiyor musunuz diye sordum.
 
Güldükten sonra yok şarap ve rakı yapıyoruz deyince şaşırdım. Beni aydınlatmak için başladı anlatmaya "Biz şarap ve rakı yapmayı babamızdan ona da onun babası öğretmiş. Biz de çocuklarımıza öğretiyoruz. 1 tonluk galvaniz depomuz var. Rakıyı oraya koyuyoruz. Satıyor musunuz dediğimde 'Biz satmayız, içeriz. İsteyen olsa da asla vermeyiz. Suç işlemiş oluruz. Zaten bize zor yetiyor' Burada herkes kendi içkisini kendi üretir" dedi.
 
Anlatmaya devam etti "Yıl 365 gün Ramazan ile kandilleri çık yaklaşık 330 gün yapıyor. Ben ve abim günde 1 litreden 660 litreyi tüketiyoruz. 'Gerisi dediğimde' Trakya şivesiyle gelen misafir içmesin mi be ya" dedi. Gülmekten gözümden yaş geldi.
 
"Litrelik rakı kaç lira" diye kendisine sormamı istedi. Baka kaldım. Sor diye ısrar edince soruyu yönettim. Cevabı "Bilmiyorum. 1000 lira da olsa 1 lira da olsa sorun yok. Üretip üretip içiyoruz. Yolun düşerse köye, beklerim" diyerek uzaklaştı.
 
DÜDÜKLÜ TENCEREDEN İMBİK 
 
Büyük marketlerde satılan etil alkolün geldiği gibi tükenmesi rakı satışındaki büyük düşüş devletin olaya el koymasına neden olmuştu.
 
Alınan kararla her 100 litre etil alkolün içine 1.2 gram "denatonyum benzoat" adlı madde katıldı. Çoğu insan için dayanılmaz ölçüde acı tat veren bu maddenin etil alkole katılması akşamcıları üzerken, rakı üretimi yapan firmaları da bir o kadar sevindirdi.
 
Büyük uğraşlara rağmen "denatonyum benzoat"ı etil alkolden ayrıştırılamadı. Ama kendilerini akşamcı olarak ifade eden rakıcılar, resmen imece usulü gibi çalışmaya başladı. Etil alkol üretebilmek için fiyatları cep yakan bakır imbik almak için araştırma yaptılar.
 
Çünkü bakır imbik litre kapasitesi ve kalitesine göre 700 lira ile 5 bin lira arasında fiyatla satılıyor. Aynı ilçede oturan 4-5 kişi birleşip ortak bakır imbik aldı. İmbik alamayanların tercihi ise düdüklü tencere oldu. Tencereyi alan soluğu su tesisatçısında aldı.
 
Tencerenin kapağına bir rekor taktırıp onu da 5 metrelik bakır boruya monte ettirerek kendi imbiklerini icat etti. Sadece meyve parasına etil alkollerini üretmeye başladılar.
 
2 litrelik etile su ve anason ilave ederek 4.6 litrelik rakıyı 50 liraya imal ettiler. Marketten tanesi 286 lira olan 3 adet 1.5 litrelik rakı alsa ödeyeceği tutar 858 lira. Aradaki fark çok büyük.
 
BİR ÇOK MEKAN KAPANIR
 
Alkollü içkilere yapılan son zamlar restorant sahiplerinin de kara kara düşünmesine neden oldu. Markette bile 142.50 liraya satılan 70'lik rakıyı mekanlarında kaç liraya satabilirlerdi?
 
Kira, elektrik, su, doğalgaz faturası her ay geliyordu. Üstelik personel maaşı da vardı. "En iyisi kilit vurup kapatmak" diyen de var, kampanya kararı alan da.
 
Gazeteci arkadaşım Mehmet Can Akyıldız sahibi olduğu Beşiktaş Arnavutköy'de O Maestros Greek Cuisine'de kampanya düzenleyenler arasında yer aldı. İlanda şunlar yazıyor: "Enflasyonla mücadele kapsamında psikolojik destek! Pazar, pazartesi ve salı günleri rakı ve şarap fiyatlarımız tekel fiyatına."
 
Hafızam beni yanıltmıyorsa O Maestros 5 yıl kadar önce açıldı. Mehmet o zaman 70'lik rakıyı yüzde 100 kar koyarak satıyordu. Şimdi ise bırakın karı neredeyse zararına satacak duruma geldi.
 
İşsizliğin tek hanelere düşürülmesi için çaba sarfedildiği ortam da bu tür içkili mekanların kapısına kilit vurması yarardan çok zarar getirir. Bu tür mekanlar da balık başta olmak üzere tüm et ürünleri ile meze çeşitleri de tüketiliyor.
 
Aşçı, aşçı yardımcısı, garsonlar, valeler,  mekanın hesabını tutan muhasebeciler de o mekanlardan ekmeğini kazanıyor. Balıkçısından fırıncısına, taksicisinden sebzecisine, meyvecisinden çiçeksine hatta müzisyenlerine kadar bir çok meslek grubu bu tür mekanlara gelenler sayesinde karnını doyuruyor.
 
Kadıköy'de bir restaurana isteyen kendi içkisini yanında getiriyormuş. Mekan sadece garsoniyer parası yazıyormuş adisyona. Bir de ne yersen onun parasını ödüyormuşsun. Bu uygulama mekanı sıkıntıya sokabilir. Şöyle ki müşteri Kıbrıs'tan aldığı ya da ürettiği alkolü içeceği mekana getirse...
 
Uygulama yapılsa o içki farkedilse. Mekana kaçak içkiden işlem yapılsa istenmeyen sonuçları doğurur. Bununla ilgili yasal izin alınır mı diye soracak olursanız yanıtımı imkansız tercihimden yana kullanırdım.
 
Şahsi görüşüm ülkede alkol tüketim oranı düşüyordur. Çünkü kendi alkollü içeceğini üreten o kadar çok insan var ki marketin yolunu bile unuttuklarını ifade ediyor. Bu vergi oranı düzeltilmezse bir kaç yıl sonra marketten içki alan kişileri parmakla gösteririz. 
 

Bu yazı 4216 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum