içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

İSTANBUL İÇİN HAYIRLI OLSUN

Bu benim İstanbul seçimleriyle ilgili son analiz yazım. Artık normal gerçekliğimize dönmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü seçimlerle çok oyalandık.
İstanbul seçimlerini 25 yıl sonra CHP nasıl kazandı AK Parti nasıl kaybetti?
1.Ilk seçimde CHP ile İyi parti İttifakıyla Ekrem İmamoğlu 14 bin farkla kazandı. İlk seçimde bir kesim oy kullanmadı. Belki küskün ve kırgınlardı belki de kendi oy oranlarını görmek istediler. 100 binin üzerinde oyu olduğu anlaşılan bu kesim tekrarlanan 2.seçimde oy kullandı. Belki de kimisi hayatında ilk defa CHP'ye oy verdi. Ama sandığa gittiler.

2.İddia edildiği gibi HDP seçmeni de 1.seçimde CHP için oy kullanmadı. Nereden mi anladık. Fark o zaman 14 bin olmaz yüzbinlerle ifade edilirdi. AK Parti için de oy kullanmadılar. Çoğu sandığa bile gitmedi. 2.seçimde HDP seçmeni oy verdi. Demokrasi için ve tek partinin artık faşizm gibi algılanan uygulamalarına dur demek için.

3.Saadet Partisi, HDP, İYİ Parti gibi ideolojisi olan seçmen konuyu ahlak ve vicdan olarak sorguladı. CHP gibi kitle partisi de çok çalışarak, kimseyi ötekileştirmeyerek, birlik içinde ayrılmadan sürekli saldırdığında duvarları yıkacağını gösterdi. İyi bir planlamayla bir partiler bir de her kesimden halkı kucaklayan gönüllü hareketiyle bu çalışmalar yapıldı. Bunlarda siyasi tarihimize giren ilkler olacaktır.
Veeeee
4.Ekrem İmamoğlu'nun çalışkanlığı, halka ailesiyle birlikte çok içten ve samimi gelmesi, inatçılığı, enerjisi, umudunu hep koruması, kitleleri birlik içinde tutması gibi kişisel özelliklerini de yabana atmamalıyız. KARADENİZ insanının lider ruhunu yansıtması ve iş bitiren bir profil çizmesi gibi detaylar...

Fark neden büyük oldu?

1.İstanbul ekonomik krizi aşmak için 3 yıldır mücadele veriyor. Tam tersi kriz büyüyor. Eğitimli ve eğitimsiz işsiz sayısı katlanarak artıyor. Kapanan iş yerleri, batan firmalar artık saklanamıyor.

2.Suriyeliler başta olmak üzere kent her geçen gün Araplaşıyor. Arap nüfusun aşırı artışı kenti tanınmaz hale getirdi.

3.Arapların ve siyasal İslamın güçlenmesi buna karşılık Kürtlerin sürekli terörist gibi ifadelerle hakaretlere uğraması, Türklerin fakirleştirilmesi, Karadenizin ötekileştirilmesi gibi. Kısaca coğrafyanın İstanbul 'da yaşayan bütün halklarının kimlikleriyle oynanması sinirlendirdi ve herkesin gururunu kırdı.

4.Öfke ve tehdit dili artık tahammül edilemez bir hal aldı. Bunun yanında gerçekçi olmayan senaryolar, suçlamalar, şizofrenik dünya yaratma çabaları İstanbul halkını iyice sinirlendirdi. Çünkü bu dili kullananlar çok zengin. İnanması beklenen kitlede her geçen gün fakirleşiyor. Ayrıca halk bu öfke dilinden dolayı da hiç kimseyle çatışmak istemiyor. Çünkü bu dili ciddiye alanları da ciddiye almıyor.

5. Bütün dünyayla da kavgalı olmak, herkesi adı sürekli değişen terör örgütlerine üye olmakla suçlamak, mahkemelerin özellikle iş hayatını işverenlerin aleyhine artık çalışamaz hale getirmek gibi konular günlük hayatı çok etkiledi. Neredeyse 15 milyon İSTANBULLUNUN yüzde 80'ni mahkemelik. Mahkemesi olmayan sanırım 0 ile 8 yaş arası çocuklar kaldı gibi bir durum oluştu. Kazanılan seçiminde yine mahkeme eliyle iptali adalet duygusunu yeniden gündeme getirdi. Halk, "Önce demokrasi. Önce seçme ile seçilme hakkıma saygı duy" mesajı verdi.

6.Yollar, köprüler, metrolar yapıldı. Ancak hepsi çok pahalı ve buna rağmen şehir trafiği hiç azalmadı. Hala trafik, otopark sorun olmaya devam ediyor. Yeşil alan sayısı hızla azalıyor, her yer betonlaşıyor. Buna karşılık şehir inşaat şantiyesi gibi batmış ve kaderine terkedilmiş projelerle doldu. Kentsel dönüşüm de çözüm olmadığı görüldü. VS...

7.Rum, Ermeni patrikhanesiyle, Musevi cemaatlerle ve diğer batılı kuruluşlarla bir taraftan sıcak ilişkiler kurarken her fırsatta halka düşman gibi göstermesi, bu kesimi günlük siyasette sürekli kullanması da sevimsiz geldi. Çünkü İstanbul halkı her şeyi görüyor yıllardır bu tutarsızlıkları defalarca test etti ve buradaki öfke dilini de gerçekçi bulmuyor. Çünkü halk patrik hanelere otobüslerle ziyarete gelen çeşitli Tarikatlara mensup kadınları görüyor. Özellikle sosyal medyada bu kesimlere yönelik kullanılan ayrımcı dil halkı bu yüzden iyice soğuttu. Hele beka gibi zillet illet gibi belediye seçimleri için anlamsız görünen sloganlar!..

Sonuç mu? Saadet Partisi, HDP, İyi Parti hatta Ak Parti'nin kendisi bile İstanbul da buna benzer pek çok nedenden dolayı CHP adayı için bu müthiş oy patlamasını yarattı.
Bundan sonra işte ateşten gömlek Ak partiden CHP adayına geçti. Başarı bazen de daha büyük başarısız sonuçlara da neden olabilir. BU yuzden artık İstanbul seçmeniyle inatlaşmayı siyasiler unutmalı.
Halka
Aş, iş, ev ve yol ile umut olmaya bakmalılar.
Artık seçimlere bir nokta koymalı ve sorunların çözümüne odaklanmalıyız. Bu yuzden sonuçlar,
İSTANBUL İÇİN HAYIRLI OLSUN...

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, bitki, çiçek ve açık hava
Bu yazı 2443 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum