içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

KALEMİNİ KIR AMA SATMA!

Ben Atatürk’ü sevmeyenleri de sevmem… O bir insan değildir bizler için… Bir ilkedir, bir idealdir, bir rejimdir, bir ülkedir, özgürlüktür, bağımsızlıktır, medeniyettir. Biz hepsine birden “Atatürk” deriz… Bu yüzden dilimizden düşmez.

(Bekir Coşkun)

1945 yılında Şanlıurfa’da, memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı.

Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1974’te foto muhabiri olarak işe başladı.

Daha sonra polis muhabirliği, parlamento muhabirliği yaptı. 1978’de Günaydın gazetesine geçti. Köşesinin adı Dokuzuncu Köy’dü.

Menfaat ve çıkarı uğruna kalemini satmayan, kalemini satmadığı için dokuz köyden kovulan Bekir Coşkun, 1987’de Sabah gazetesinde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başladı. 1993’te Hürriyet gazetesinde geçti. Şu ana kadar yayımlanmış 4 adet kitabı bulunmaktadır:

*Dövlet

*Avukatımı İstiyorum

*Pako’ya Mektuplar ve

*Ben Pako

Köpeği Pako’nun adıyla kaleme aldığı yazılar yayımlanmıştır. TRT’de yayınlanan “Pako’ya Mektuplar” adlı dizi başta BBC olmak üzere altı AB ülkesi televizyonu tarafından satın alınmıştır.

Hayvansever kişiliğiyle de bilinen Bekir Coşkun, son olarak okurlarıyla SÖZCÜ Gazetesi’ndeki köşesinde, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü’nde ki yazısıyla buluşmuştu.

Aynı zamanda çok güzel keman çalan Bekir Coşkun, tam bir doğa ve deniz tutkunudur. Yaz aylarında Ayvalık’ın Cunda Adası’nda ikâmet etmektedir. Bekir Coşkun, 9 Eylül 2009 tarihinde Hürriyet gazetesinden ayrılmıştır. Bekir Coşkun, 25 Eylül 2009 tarihinde Habertürk gazetesinde köşe yazarlığına başlamıştır.

Ancak referandumda AK Parti hükumetine karşı yazdığı yazılardan dolayı baskı gördüğü için Bekir Coşkun’un işine 20 Eylül 2010’da son verilmiştir.

Bekir Coşkun, 3 Kasım 2010 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde Onuncu Köy köşesinde yazmaktaydı. Bu gazetede yazmaya devam etmekteyken ayrılmış olup 14 Mart 2013 tarihinde Sözcü gazetesi kadrosuna katılmıştır.

2017 yılı Ekim ayında kanser tedavisi nedeniyle yazılarına ara veren Bekir Coşkun, o tarihten bu yana sağlığı el verdiği sürece Sözcü gazetesindeki köşesinden okurlarıyla buluşmayı sürdürüyordu.

Son yıllarında Akciğer kanseri tedavisi gören Türk Basının Usta İsmi Bekir Coşkun, 75 yaşında dün (18 Ekim 2020) akşam saatlerinde Ankara Şehir Hastanesi’nde aramızdan ayrıldı. Cenaze namazı 20 Ekim 2020 Salı günü Bilkent Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii’nde kılınacak olan Bekir Coşkun’un naaşı Şanlıurfa’nın Tülmen Köyü’nde defnedilecek.

Dokuz köyden kovulduğu halde kalemini satmayan ve gazetesinden kovulan, Onuncu Köyde yine bildiği şekilde, onuruyla gazetecilik yapmayı sürdüren Türk Basının Usta İsmi Bekir Coşkun’a Allah rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. 

Türk Basınının Başı Sağolsun

#BekirCoşkun

Bu yazı 39047 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum